Jak pokazują badania naukowe Polacy powinni szczególną uwagę zwracać na swoje zdrowie sercowo-naczyniowe i zdrowy przepływ krwi. Choroby sercowo-naczyniowe są bowiem nadal pierwszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Według wyników badania NATPOL 2011 co drugi Polak ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, co trzeci nadciśnienie tętnicze a co czwarty istotne problemy z wagą.

Już w 3. i 4. dekadzie życia w naczyniach krwionoścnych mogą pojawiać się niekorzystne zmiany. W tętnicach odkłada sie cholesterol, narastają blaszki miażdżycowe, które stopniowo zwężają światło naczynia i blokują przepływ krwi. Pojawiają się problemy z ciśnieniem, w tym szczególnie niekorzystne nagłe skoki ciśnienia. Wszystkie te czynniki mogą powodować wzmożoną agregację płytek krwi, czyli zwiększać ryzyko powstawania zakrzepu i zatoru. Działanie układu krążenia i naczyń krwionośnych można porównać z ruchem ulicznym wielkiego miasta. Gdy ruch jest płynny wszystko działa sprawnie, ale gdy zdarzy się zator ruch ustaje. Tak samo jest z krążeniem krwi. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o prawidłową pracę układu krążenia zanim zacznie się dziać coś złego. Nie czekajmy na zawał czy udar, aktywnie dbajmy o swoje zdrowie.

Jak zadbać o zdrowy przepływ krwi?

Podstawę stanowi zdrowy styl życia. Odpowiednia, zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie sytuacji stresowych, używek i zanieczyszczeń. Doskonale znamy te zasady. Wiemy też, że ich zastosowanie w praktyce bywa bardzo trudne. Dlatego czasem możemy potrzebować wsparcia.

Z pomocą przychodzi natura!

Naukowcy na całym świecie od lat badają niezwykłe właściwości roślin i poszukują związków, które posiadają szczególnie korzystne działanie prozdrowotne, a których zastosowanie jest dla nas całkowicie bezpieczne. Odkryciem ostatnich klikunastu lat jest składnik aktywny pozyskiwana z otoczek żelowych pestek pomidora tzw. STE (ang. Standarised Tomato Extract). Wykazano, że ekstrakt ten wpływa na utrzymanie zdrowego przepływu krwi, poprzez utrzymanie prawidłowej agregacji płytek krwi. Co ważne badania są na tyle wartościowe i istotne, że zostosowanie STE w tym wskazniu zostało potwierdzone przez Europejską Agencję do Spraw Bezpieczeństwa Żywności. Jest to ważny dowód potwierdzający skuteczność i bezpieczeństwo zastosowania ekstraktu z pestek pomidora u osób, które chcą zabać o zdrowy przepływ krwi.

Składnik aktywny STE dostępny w Polsce w preparacie ZAAX, zawiera aż 37 różnych związków bioaktywnych: polifenoli, nukleotydów i izoflawonoidów, o udowodnionym korzystnym działaniu na układ sercowo-naczyniowy. Jest to między innymi działanie antyoksydacyjne, antyagregacyjne, antyarytmiczne oraz regulujące ciśnienie krwi.

ZAAX to także preparat o dobrym profilu tolerancji. W badaniach naukowych nie wykazano działań negatywnych. Jest bezpieczny dla żołądka. Najwyższym dowodem dobrego profilu bezpieczeństwa ZAAX jest fakt, że jest przebadany u kobiet w ciąży i może być u nich stosowany, pod nadzorem lekarza.

Działanie ZAAX oraz zawartego w nim składnika aktywnego jest stale przedmiotem badań naukowców w Polsce i na świecie. Najnowsze dane dotyczą zastosowania składnika STE u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym (średnio 128/84 mmHg). Wykazano, że u tych osób STE istotnie hamuje agregację płytek krwi oraz wpływa na normalizację ciśnienia tętniczego (5-8 proc. redukcji) oraz zmniejsza ilość nagłych skoków ciśnienia skurczowego w ciągu doby (57 proc. redukcji). Co ciekawe efekty te obserwowane były już po 1 dniu stosowania substancji aktywnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że składnik aktywny zawarty w ZAAX jest także rekomendowany w Wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, a sam preparat został przebadany w ważnych ośrodkach medycznych w Polsce.