jaki sposób witamina D wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu?

Witamina D ma bardzo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ jej receptory poprzez które działa oraz enzymy niezbędne do jej przemian znajdują się w komórkach tkanek wszystkich narządów naszego ciała . Do niedawna niedobór witaminy D kojarzył się z krzywicą i osteoporozą, obecnie wiemy że prawidłowe jej stężenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego systemu odpornościowego na infekcje, chroni nas przez otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia, depresją, chorobą Altzheimera, Parkinsona a także nowotworami.

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy D?

Możemy wskazać ich wiele. Jedną z nich jest zanieczyszczenie środowiska i smog. Aż 90 proc. witaminy D powstaje w skórze na skutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Dlatego, generalnie zwłaszcza młode pokolenie, większość czasu spędza przy komputerze, rzadko wychodzi na spacery, a dodatkowo nakładają się takie czynniki jak smog, staramy się unikać spacerów, zaczynamy mieć poważne niedobry witaminy D. Oczywiście w naszych szerokościach geograficznych trudno o odpowiednią ekspozycję na słońce( niedostateczna ilość UVB od października do kwietnia ), ponieważ aby zapewnić prawidłową dawkę witaminy D, należałoby spędzać na słońcu ok. 30-60 minut latem i nawet 20 godzin zimą. Do tego, nawet w okresie wakacyjnym, kiedy mamy dostęp do słońca, przez większość czasu wystawiamy się na działanie promieni słonecznych używając kremów z wysokim filtrem. Zalecam w okresie lata ekspozycję na słońce przez 20 min tj. 18 proc. powierzchni ciała ( przedramiona i kończyny dolne bez protektorów ) . Kolejną przyczyną problemów z niedoborem witaminy D jest dieta, w której brakuje tłustych ryb morskich które, aby zapewnić odpowiednią ilość witaminy D powinny być codziennie konsumowane w ilości 300g . Jest to nierealne . Tak więc, niestety zarówno dieta, jak i ekspozycja na słońce, nie są w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na witaminę D. Stąd niemal w każdym przypadku, potrzebna jest jej suplementacja.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D? Czy możemy je sami zaobserwować?

Przede wszystkim, jeśli mamy nasilone bóle mięśniowo-stawowe, choroby przyzębia (paradontoza) utratę apetytu, biegunkę, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w ustach oraz od dłuższego czasu jesteśmy senni z powodu bezsenności, powinniśmy sprawdzić poziom witaminy D. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, czy od dłuższego czasu narzekamy na złe samopoczucie lub często przechodzimy infekcje. Coraz więcej lekarzy pierwszego kontaktu zleca oznaczenie poziomu witaminy D we krwi. Jeżeli nie dostaniemy skierowania od lekarza warto pamiętać, że takie badanie obecnie nie jest już drogie i można je wykonać w praktycznie każdej przychodni.

Czy są jakieś grupy ryzyka, które powinny szczególnie zwrócić uwagę na suplementację witaminy D?

Takich grup jest bardzo dużo, bo jak pokazują badania, aż 80 proc. Polaków cierpi na niedobór witaminy D. Szacuje się, że nawet ok. 95 proc. kobiet w ciąży ma ten problem. Dlatego suplementację wprowadza się zaraz po narodzinach. Starsze dzieci, z uwagi na siedzący tryb życia, czyli spędzanie długich godzin przed komputerem, równie często mają ten problem. Na suplementację witaminy D powinny zdecydować się również osoby, które wiele godzin spędzają w zamkniętych pomieszczeniach oraz osoby starsze.

W jaki sposób uzupełniać niedobory witaminy D?

Niestety, większa ekspozycja na słońce nie wystarczy. Podobnie – zbilansowana dieta – gdyż aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D, należałoby zjadać każdego dnia 300 mg tłustej morskiej ryby, np. dzikiego łososia. To powinno stanowić bodziec do wdrożenia suplementacji preparatami medycznymi, które uwzględniają dokładne oznaczenie stężenia witaminy D w preparacie w odróżnieniu od suplementów diety.