Staramy się dbać o wygląd i urodę, zapominamy jednak o tym, by zadbać o zdrowe stawy i mocne kości. Wyzwanie nie jest takie trudne, a profilaktyka może uchronić przed poważnymi problemami już teraz i w przyszłości. W naszym życiu sprawne i zdrowe stawy odgrywają ważną rolę. Niestety, wielu z nas przekonuje się zbyt późno. A przecież wystarczy codziennie przestrzegać kilku prostych zasad, zapobiec poważnym chorobom oraz stanów zapalnych.

Osobiste amortyzatory

Stawy są miejscami łączenia się kości. Końce stykających się kości pokrywa tkanka chrzęstna, która jest twarda i sprężysta. To ona chroni je przed ścieraniem. Stawy to niby-poduszeczki, które amortyzują i usprawniają nasz ruch. Każda jest otoczona torebką stawową z płynem stawowym – rodzajem smaru, dającego poślizg. Stawy mamy wszędzie tam, gdzie nasze kończyny się zginają – w kostkach nóg, kolanach, biodrach, nadgarstkach, łokciach.

Z wiekiem niestety chrząstka elastyczność i staje się cieńsza a płyn stawowy jest coraz słabszej jakości. To może się nasilać, jeśli stawy poddawane są długotrwałemu, większemu obciążeniu, np. przez wady postawy, nadwagę czy otyłość. Na takie schorzenia cierpi coraz więcej ludzi. Warto podkreślić, że ból i zwyrodnienia stawów to nie tylko przypadłość ludzi starszych – współcześnie problem dotyczy ludzi aktywnych zawodowo, a nawet nastolatków. Nawet drobne zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób oraz stanów zapalnych stawów. Jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości jest reumatoidalne zapalenie stawów, powodujące ból i ograniczające sprawność fizyczną. Chociaż tkanka chrzęstna nie regeneruje się, to można ograniczać jej ścieranie. Pomogą właściwa dieta, jej suplementy i aktywność ruchowa – nawet regularny spacer.

Stawy lubią dietę i słońce

Wystarczy zadbać o kilka zasad, by nasze stawy służyły nam jak najdłużej:

  • Jedz nabiał – jogurty czy mleko zawierają najwięcej białka, czyli głównego budulca chrząstki stawowej, i wapnia, które wspomaga również kości, by zdrowo rosły i były silne.

  • Włącz do jadłospisu owoce i warzywa: marchew, brokuły, kapustę, buraki, pietruszkę, seler, pora, truskawki, cytrusy, owoce dzikiej róży oraz żurawinę – to źródła antyoksydantów, które opóźnią proces starzenia się stawów.

  • Pamiętaj również o warzywach strączkowych i produktach z pełnego ziarna – zawierają witaminę B korzystnie wpływają na maź stawową – kluczową dla sprawności stawów.

  • Na słodko lub inaczej – jedz galaretkę – zawiera żelatynę.

  • Pij soki z czarnej porzeczki, winogron, aronii, zieloną herbatę, które dostarczają korzystnych dla stawów bioflawonoidów.

  • Sięgaj też często po ryby morskie, których lecznicza moc polega na wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.

Stawy możesz nakarmić również słońcem! Korzystaj z niego, kiedy to możliwe, bo nasze kości bardzo potrzebują witaminy D, wytwarzanej przez organizm. To ona umożliwia wchłanianie wapnia, co czyni z niej jeden z najważniejszych składników diety dla zdrowych kości oraz stawów. W trosce o zdrowie kości i stawy, sięgaj po suplementy diety, które dostarczają odpowiednich ilości glukozaminy niezbędnej do odbudowania chrząstki stawowej, wapnia i witaminy D.

Pamiętaj o aktywności

Wszyscy chcemy być sprawni jak najdłużej, zatem warto zadbać o to, by codziennie zapewnić naszym stawom porcję ruchu, szczególnie jeśli spędzamy długie godziny w pozycji siedzącej w pracy lub szkole. Wybierz, co lubisz: jazdę na rowerze, pływanie czy chociaż regularny spacer. Ten potrzebny trening dla naszych stawów, uchroni przed nadwagą czy otyłością, która również obciąża nasze osobiste amortyzatory. Aby długo cieszyć się sprawnością i życiem bez bolących stawów, wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Warto również zdobywać wiedzę o zagrożeniach i słuchać rad specjalistów – zachowamy zdrowie i radość życia.