Co więcej, w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, 
a polska młodzież waży więcej niż ich rówieśnicy w Europie Zachodniej! Te statystyki są naprawdę niepokojące – nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych chorób, takich jak: choroby układu krążenia, przewodu pokarmowego, nowotwory czy cukrzycy typu 2. Poza tym nadwaga obniża naszą sprawność, pogarsza samopoczucie i komfort życia. Co sprawia, że mając tę wiedzę wciąż tyjemy?

Przyczyną gromadzenia tkanki tłuszczowej jest spożywanie zbyt dużej ilości energii, czyli kalorii, której organizm nie jest w stanie zużyć. Jest to niestety efekt naszych codziennych wyborów żywieniowych. Z półek sklepowych najczęściej wybieramy żywność wysokoprzetworzoną – bogatą w kalorie, ale niestety z niewielką wartością odżywczą. 
W efekcie dostarczamy do organizmu duże ilości energii, a brakuje nam podstawowych składników odżywczych. Z tego powodu, choć przekraczamy dziennie normy spożycia kalorii, wciąż jesteśmy głodni.

Często brakuje nam również wiedzy, jak
 w gąszczu kolorowych etykiet odnaleźć wartościowe produkty. Dodatkowo, ciągły pośpiech 
i stres sprawiają, że coraz mniej uwagi poświęcamy naszemu odżywianiu. Produkty wybieramy odruchowo, podążając za przyzwyczajeniami żywieniowymi, które nie zawsze nam służą. Tak tworzy się błędne koło, z którego niezwykle trudno jest wyjść. Jeśli do tego wszystkiego dodamy problem braku aktywności fizycznej, który dotyczy 9 na 10 Polaków (!), nie trudno już o dodatkowe kilogramy.

Chcąc cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką nie nastawiaj się na chwilową zmianę, lecz wprowadź prawidłowe nawyki żywieniowe na stałe w życie całej swojej rodziny. Najlepiej, jeśli wyznaczysz sobie jedno zadanie na każdy tydzień. Kiedy już wypracujesz jedną umiejętność, zacznij wdrażać kolejną. Powodzenia!