Nic dziwnego, że czujemy się tym zniechęceni, nie znajdujemy siły i czasu na takie działanie. Wolny czas spędzamy na kanapie, źle się odżywiamy, a kilogramy przyrastają. Często pojawią się problemy zdrowotne i nasze samopoczucie pogarsza się.

Jak wyjść z tego zaklętego koła? Zacznijmy od zmiany myślenia!

Mądre odchudzanie to kompleksowe i systemowe rozwiązanie. Składają się na nie trzy wzajemnie uzupełniające się elementy, czyli odpowiednio przygotowane odżywianie połączone z przemyślanym treningiem i właściwie dobraną regeneracją. Te wszystkie elementy tworzą całość dającą ogromną szansę na sukces.

Po pierwsze – indywidualizm!

Racjonalne odchudzanie musi być dostosowane indywidualnie do potrzeb każdej osoby. Nie polega to bynajmniej na głodówkach czy katorżniczych treningach. Wręcz przeciwnie!

Nie ma uniwersalnej diety-cud, którą mogą stosować wszyscy.

Każda osoba i jej organizm to indywidualny przypadek – dlatego trzeba odpowiednio dopasować do nas narzędzia, dzięki którym skutecznie się odchudzimy. Dobrze dobrana dieta sprawi, że wcale nie będziemy czuć się głodni, choć posiłki będą lekkie. Z kolei na właściwie dobrany trening złożą się ćwiczenia, które będziemy w stanie wykonać i po których poczujemy wzrost energii. Zdrowe podejście do odchudzania zapewni skuteczność działania i trwały efekt – o ile będziemy dalej żyć zdrowo.

Po drugie – zmiana nawyków

Pamiętajmy, że mądre odchudzanie polega na trwałej zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia. Uczymy się, jak żyć w rytmie fit, jak dbać o swoje ciało i umysł. Mądre odchudzanie prowadzi do nowego życia.

Po trzecie – zmiana podejścia

Odchudzanie wcale nie musi być walką czy karą, przeciwnie – może być fascynującą przygodą. Właściwe odchudzanie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości. Metamorfoza ciała wyzwala w nas niesamowitą energię i potencjał do zmiany na lepsze. Gubiąc kilogramy, zmieniamy się także od wewnątrz, stajemy się bardziej otwarci, radośni, pozbywamy się wielu dolegliwości, ale też często odnajdujemy miłość czy zaczynamy odnosić sukcesy zawodowe.

Po prostu możemy wszystko!

Siła motywacji

Motywacja to najważniejsze paliwo w procesie mądrego odchudzania. Dlaczego chcesz się odchudzać? Pytanie z pozoru banalne, ale wcale takie nie jest. Warto zastanowić się nad podstawową przyczyną Twojego działania. Im bardziej wsłuchasz się we własne „ja”, tym lepiej dla Ciebie. Dlaczego to takie ważne? Bo w oparciu o swój powód będziesz podejmować dalsze działania. On będzie Twoim fundamentem pod budowę nowej wersji siebie i oparciem w trudnych chwilach.

Co może być motywacją do odchudzania? Może to być chęć poprawy stanu zdrowia, wyglądu, chęć dokonania zmiany w życiu zawodowym, obietnica złożona samej sobie, rodzina albo chęć poznania drugiej połówki czy też pragnienie zostania mamą. Warto pamiętać, że mądre odchudzanie to nie tylko kompleksowa naprawa organizmu, ale też wyzwolenie potencjału tkwiącego w każdym z nas. Metamorfoza, jaką niesie ze sobą racjonalne, systemowe odchudzanie to o wiele więcej, niż tylko redukcja zbędnych kilogramów. To przygoda, która skutkuje przemianą całego życia.

Najlepszy środek motywacyjny to ten będący wynikiem głębokiego przemyślenia, wypływający z Ciebie samego. To bardzo ważne, bo daje siłę i moc do działania na każdym etapie odchudzania.

Czym jest efekt jo-jo?

Wiele osób w poszukiwaniach skutecznej diety zadaje pytanie, czy nie powoduje ona efektu jo-jo.

Musimy sobie uświadomić, że efekt jo-jo, czyli nawrót otyłości, to nie jest jakaś magiczna siła, nad którą nie można zapanować. To wynik ludzkich błędów. Dlatego chudnijmy tak, by rozbudzić metabolizm, strukturę mięśni i znormalizować poziom tkanki tłuszczowej. Co więcej, szukając odpowiedniej diety, skupmy się na tym, czy przygotowuje ona do późniejszego życia po odchudzeniu.

Wiele tak zwanych „diet cud” koncentruje się jedynie na jak najszybszej redukcji nadwagi. Cel ten jest osiągany w przeróżne, często szokujące sposoby. Osoba na pewien czas pozbywa się nadwagi, ale potem zostaje pozostawiona sama sobie. Nie ma wiedzy, jak postępować dalej. Taki stan to idealne warunki do powrotu otyłości.

Osoby, które osiągnęły wymarzoną wagę i przestały na to uważać, bardzo szybko mogą przeżyć srogie rozczarowanie. Zdaję sobie sprawę, że entuzjazm spowodowany pozbyciem się zbędnych kilogramów może wywoływać przekonanie, że teraz już nic złego nam nie grozi. Niestety, nadwaga może wrócić. Organizm, który jeszcze niedawno otrzymywał zmniejszoną ilość kalorii, kiedy nagle otrzyma ich większą ilość, zareaguje w jedyny racjonalny sposób – będzie odkładał nadwyżkę w postaci tkanki tłuszczowej.

Zupełnie inaczej będzie wyglądać sprawa w przypadku zakończonego procesu wyprowadzania z diety. Ten etap gwarantuje, że organizm zostanie przeprogramowany z etapu „spalanie tkanki tłuszczowej” na etap „normalne funkcjonowanie”.

Regeneracja

Regeneracja to bardzo ważny element procesu odchudzającego. Można powiedzieć, że to klucz do zachowania jędrnego ciała, na którym tak bardzo nam zależy, gdy się odchudzamy. Chcemy być nie tylko szczuplejsi, ale też cieszyć się pięknym, gładkim ciałem, płaskim brzuchem.

Trzeba pamiętać, że w procesie odchudzania liczą się nie tylko zgubione kilogramy. Bardzo wielką uwagę przykładam do wyglądu skóry po zakończonym programie odchudzającym.

Każdy element podczas odchudzania jest niezwykle istotny. Dieta musi być odpowiednio dobrana do treningu, bo tylko dzięki temu organizm zdoła się zregenerować. Zmęczony i przetrenowany organizm zdecydowanie wolniej oddaje tkankę tłuszczową.

Proces odchudzania wiąże się też z kompleksowym doborem właściwych witamin oraz mikro- i makroelementów. Kiedy się odchudzamy, w organizmie kumuluje się ogromna ilość wolnych rodników. Trzeba je odpowiednio neutralizować, a to w połączeniu z odpowiednią dietą i treningiem daje odpowiedni efekt wizualny.

Trening na początku nie może być zbyt intensywny. Wystarczy jedynie rozbudzać mięśnie do pracy.  Z każdym następnym tygodniem odpowiednio zwiększamy obciążenia.

Kolejną ważną rzeczą są masaże, które przyspieszają regenerację organizmu. Warto zadbać nie tylko o wizyty u specjalistów, ale też każdego dnia zadbać o masowanie ciała we własnym zakresie. Warto podkreślić, że masaże to właśnie codzienna czynność, która ustawia ciało pod kątem odchudzania. Zaczynamy od 5 minut dziennie energetycznego masowania poszczególnych partii ciała. Warto też korzystać z kremów wyszczuplających.

Regeneracja to również właściwa długość snu i odpowiednia dawka odpoczynku. Wszystko dlatego, że brak kilku godzin snu może poważnie zdestabilizować równowagę organizmu i objawić się wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej.

Uważajmy jednak, bo zbyt długi sen, podobnie jak zbyt krótki, zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości. Ile warto spać? We wszystkich opracowaniach pojawiają się informacje, że najlepiej byłoby spać 7-8 godzin na dobę. Te liczby dotyczą oczywiście dorosłych, w przypadku dzieci czas na sen powinien zajmować większą część doby.