Home » Zdrowa dieta » Otyłość – problem wagi ciężkiej
Zdrowa dieta

Otyłość – problem wagi ciężkiej

nadwaga
nadwaga

W Polsce nadmierną masę ciała wykazuje 48 proc. panów i 64 proc. kobiet. W Europie wyprzedzają nas jeszcze Grecy, Brytyjczycy, Węgrzy i Niemcy, wśród których otyłych lub z nadwagą jest od 67 do ponad 64 proc. mężczyzn oraz od 48 do 57 proc. kobiet.

Mgr Hanna Stolińska

Instytut Żywności i Żywienia

Niepokojący jest również stały wzrost odsetki dzieci z nadmierną masą ciała. Wskazują na to międzynarodowe badania, którymi objęto również Polskę, przeprowadzone wśród dzieci w wieku 11-12 lat. Wykazały one, że już w tym wieku otyłych lub z nadwagą jest w naszym kraju 28 proc. chłopców oraz 22 proc. dziewcząt.

Dlaczego tyjemy?

Przyczyną wciąż rosnącej otyłości jest cały czas złe odżywianie już od najmłodszych lat życia oraz niekorzystny styl życia, przede wszystkim brak ruchu, małe ilość snu oraz problemy psychologiczne.

Do najczęściej popełnianych błędów żywieniowych zaliczyć można: nieregularne spożywanie posiłków, długie przerwy między kolejnymi posiłkami, brak śniadań, zbyt duże i późne kolacje, zbyt mała ilość warzyw oraz nadmierne spożycie słodyczy, produktów typu Fast Food oraz słodkich napojów gazowanych.

Konsekwencje otyłości

Otyłość to choroba, która niesie za sobą rozwój wielu innych schorzeń. Konsekwencji zdrowotnych związanych z otyłością jest wiele, począwszy od większego ryzyka przedwczesnej śmierci (osoby otyłe żyją nawet 8 lat krócej), a skończywszy na wielu dolegliwościach, które negatywnie wpływają na jakość życia.

Jak walczyć z otyłością?

Przede wszystkim należy zdecydować się na wprowadzenie pewnych trwałych zmian do swojego stylu życia – a więc sposobu żywienia i aktywności fizycznej. Kluczem do sukcesu w zdrowej diecie jest regularne spożywanie pięciu posiłków dziennie, najlepiej z zachowaniem trzygodzinnych odstępów między nimi. Spożywanie śniadania najpóźniej 1h po przebudzeniu, natomiast kolacji na 2-3 h przed snem.

Co jeść?

Przede wszystkim pełne ziarna, które stanowią doskonałe źródło węglowodanów złożonych, błonnika, witamin, przede wszystkim z grupy B oraz składników mineralnych takich jak np. magnez. Grube kasze, brązowy ryż, makaron razowy, naturalne płatki oraz pieczywo pełnoziarniste to podstawa zdrowego jadłospisu.

Warzywa i owoce jako źródło witamin oraz błonnika regulującego pracę układu pokarmowego.

Chudy nabiał, jaja, białe mięso, ryby i rośliny strączkowe jako uzupełnienie posiłków na bazie roślin oraz zdrowe tłuszcze, najlepiej w formie orzechów, pestek, oliwek i awokado.

Czego unikać?

W zdrowej diecie nie ma miejsca na przetworzone produkty zbożowe, pełnotłusty nabiał, słodkie desery mleczne, tłuste przetwory mięsne, dania gotowe oraz cukier i słodycze. Należy pamiętać – zdrowe odżywianie to nie dieta, to nawyk na całe życie.

Next article