Wszyscy wiemy, że palenie jest niezdrowe, skraca życie i może powodować raka. Skoro jest to takie oczywiste, dlaczego tak niewiele osób podejmuje wyzwanie? Czy większość 
z nas żyje w przekonaniu, że „i tak się nie uda”? 
Ci, którzy mimo wszystko decydują się na walkę z uzależnieniem, robią to na wiele sposobów – używają silnej woli, cudownych środków, leków a nawet hipnozy. Warto zatem sprawdzić, czy istnieją skuteczne metody na rzucenie palenia. Być może wystarczy spróbować, aby już wkrótce cieszyć się małymi sukcesami – rezygnacją z każdego kolejnego papierosa.

W walce z nałogiem najważniejsze jest silne postanowienie. Aby odnieść sukces, musimy być przekonani o tym, że naprawdę chcemy przestać palić. Bardzo ważne jest także wsparcie bliskich, którzy nie tylko zmotywują nas do walki, ale także pomogą znosić „humory”, które zapewne będą towarzyszyły nam na początku. W pierwszych tygodniach powinniśmy także unikać miejsc i sytuacji, które kojarzą nam się z paleniem i mogą spowodować powrót do nałogu, np. imprez. Prawdopodobnie poczujemy także konieczność zrobienia czegoś 
z dłońmi. W takiej sytuacji możemy zacząć uprawiać sport, co pomoże nam także odbudować kondycję fizyczną. Głód nikotynowy możemy dodatkowo oszukiwać pijąc wodę mineralną, jedząc owoce oraz niskosłodzone jogurty.

Jak walczyć z nałogiem?

Dobrze, jesteśmy zdeterminowani
 i chcemy rzucić palenie. Jak to zrobić? Możemy spróbować odstawić papierosy z dnia na dzień. Ten sposób zwykle jednak zawodzi, gdyż sama silna wola może nie wystarczyć. Inną metodą jest zastąpienie zwykłych papierosów elektronicznymi. Ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są potwierdzone badaniami. Nie są one zarejestrowane jako lek, wyrób medyczny ani inny produkt ułatwiający rzucanie palenia, nie podlegają więc restrykcyjnym przepisom wytwarzania. 
W niektórych krajach ich sprzedaż jest zabroniona lub podlega ścisłym regulacjom. W walce z nałogiem możemy wykorzystać także bardziej niestandardowe metody np. akupunkturę, hipnozę czy biorezonans. Czy są skuteczne? Brak takich danych. Najlepiej znanym i przebadanym rozwiązaniem jest Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ), która od lat pomaga wyjść z nałogu. Stosowana zgodnie z zaleceniami zwiększa szanse na rzucenie palenia ponad 2,5-krotnie. Dzięki niej łatwiej oszukamy głód nikotynowy.