by skutecznie i trwale obniżyć jego poziom, potrzebna jest przede wszystkim zmiana trybu życia i odpowiednia dieta. Pomocne mogą się okazać także margaryny funkcjonalne wzbogacone sterolami roślinnymi. Lekarze i eksperci są zgodni – samo przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu to za mało. Aby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu pacjenci muszą nie tylko zmienić nawyki żywieniowe, ale także zacząć spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Warto też wspomagać się żywnością funkcjonalną ze składnikami aktywnie obniżającymi poziom cholesterolu - sterolami roślinnymi.

Tłuszcze są bardzo ważnym elementem diety każdego człowieka, trzeba pamiętać jednak, aby wybierać te najbardziej wartościowe. W zmaganiach z wysokim poziomem cholesterolu, częstym dylematem pacjentów jest to, czy należy zrezygnować z masła w codziennej diecie.

Zwolennikom masła trudno jest się rozstać z ulubionym smarowidłem. Jednak chcąc zadbać o dietę należy wziąć pod uwagę, że masło jest tłuszczem pochodzenia zwierzęcego o przewadze nasyconych kwasów tłuszczowych, które powodują wzrost poziomu tzw. „złego cholesterolu” (LDL).

Co może być w takim razie alternatywą? Z pewnością mogą to być margaryny funkcjonalne opracowane specjalnie dla osób zmagających się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Są one przygotowywane na bazie tłuszczów roślinnych nowoczesną technologią nie powodującą powstawania tłuszczów trans, są źródłem korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, a te na bazie oleju rzepakowego również kwasów Omega 3.

Margaryny funkcjonalne to smaczny i łatwy w stosowaniu sposób na naturalne i skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu. Ich skład został wzbogacony w naturalne sterole roślinne, które dzięki swojej strukturze, są w stanie częściowo zablokować wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi oraz przyspieszyć jego wydalanie z organizmu.

Badania pokazują, że wystarczy przyjmować1,5-3g steroli roślinnych dziennie, aby po 2-3 tygodniach poziom cholesterolu wyraźnie spadł, tymczasem zdrowe produkty zjadane codziennie są w stanie dostarczyć nam zaledwie 20-50 mg steroli.

W miękkich margarynach funkcjonalny sterole roślinne występują w skoncentrowanej formie. Codzienne spożywanie 3-4 kromek pieczywa z margaryną dostarcza odpowiednią do skutecznej redukcji cholesterolu dawkę steroli. Taka porcja zawiera tyle samo steroli, co np. 8 kg kukurydzy.