Home » Zdrowa dieta » Zdrowo zacznij dzień
Zdrowa dieta

Zdrowo zacznij dzień

zdrowy-posiłek-śniadanie-pełnowartościowe-kanapki
zdrowy-posiłek-śniadanie-pełnowartościowe-kanapki

Dietetycy alarmują – śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który powinien pokrywać 25 proc. dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energetyczne.

Porannego zastrzyku energii potrzebuje każdy z nas. Pożywne, dobrze skomponowane śniadanie zapewni dorosłym szybszy rozruch w pracy, a dzieciom da siłę do aktywności fizycznej i umysłowej przez cały dzień i ograniczy apetyt na bezwartościowe przekąski. Specjaliści do spraw żywienia zwracają też uwagę, że osoby, które jedzą śniadania są zwykle szczuplejsze, mają więcej energii i lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Rzadziej też skarżą się na problemy z koncentracją i pamięcią.

Jak w takim razie powinien wyglądać wzorcowy posiłek o poranku?

Warto pamiętać, że podstawę piramidy zdrowego odżywania stanowią produkty zbożowe, zwłaszcza te wieloziarniste. Pieczywo razowe jest bogate w błonnik i trawi się wolniej niż białe, dzięki temu poziom glukozy we krwi utrzymuje się na tym samym poziomie przez dłuższy czas. Pełnowartościowym śniadaniem może więc być zwykła, ale zdrowa kanapka. Razowe pieczywo najlepiej posmarować dobrym tłuszczem roślinnym, który zwiększy przyswajalność witamin zawartych w całym posiłku. Do tego chudy ser lub wędlina drobiowa i obowiązkowo warzywa (sałata, cykoria, papryka, pomidor, ogórek lub rzodkiewki). Alternatywa?

Musli z dodatkami, czyli płatki owsiane z jogurtem lub mlekiem wzbogacone suszonymi owocami.

Jajka pod różną postacią: na miękko, na twardo lub sadzone. Jajecznica z cebulką, pomidorem i chudą szynką powinna skusić nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika śniadań.

Pierwszy posiłek jest równie ważny dla dzieci w wieku szkolnym, ponieważ czerpią z niego energię na wszystkie aktywności umysłowe i fizyczne w ciągu dnia. Uczniowie, którzy spożywają w domu śniadanie są mniej podatni na stres i osiągają lepsze wyniki w nauce. Istotne jest również drugie śniadanie, które dzieci powinny zabierać ze sobą do szkoły. Jego rolę doskonale odegrają:

Bogata w zdrowe składniki kanapka. Pełnoziarniste pieczywo smarujemy dobrej jakości tłuszczem, dodajemy chudą wędlinę lub żółty ser, jajko na twardo lub pastę kanapkową z twarożku.

Przetwory mleczne (chude serki, jogurty, kefiry).

Owoce i warzywa (dla wygody można je pokroić na mniejsze części i zapakować do śniadaniowego pojemnika).

Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni pamiętać o piciu dużych ilości wody. Dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5 litra wody dziennie. Tymczasem większość z nas pije jej zbyt mało, wybierając gazowane napoje i dosładzane soki. W zdrowej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Powinniśmy je spożywać pięć razy dziennie, ponieważ zawierają wiele ważnych witamin i wartościowych składników odżywczych (sole mineralne, błonnik, łatwo przyswajalne cukry).

Z naszej diety powinniśmy zdecydowanie wyrzucić chipsy, słone przekąski i jedzenie typu fast food. Produkty te zawierają dużo zbędnych kalorii oraz soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Nawet jeżeli nie uda nam się całkowicie wykluczyć ich z jadłospisu, trzeba kontrolować częstotliwość ich spożywania. Niezdrowe przekąski są lubiane zwłaszcza przez najmłodszych. Zostało naukowo dowiedzione, że młodzi miłośnicy fast foodów mają gorsze oceny, ponieważ jedzenie to nie zawiera praktycznie żadnych właściwości odżywczych. Fast foody zapychają żołądek powodując uczucie sytości, a ich nadmierna konsumpcja może szybko doprowadzić do otyłości.

Warto, nie tylko rano, zwrócić uwagę na zawartość naszych talerzy. W końcu jesteśmy tym, co jemy.

Next article