Czy, żeby zacząć żeglować trzeba najpierw nauczyć się dobrze pływać?

Umiejętność dobrego pływania wpław, owszem przydaje się, ale nie jest to wymóg konieczny, głównie dlatego, że na łódce pływa się w kapoku i z asystą. Znam wielu doświadczonych żeglarzy, który najlepiew nauczyli się prowadzić łódkę, a dopiero potem pływać wpław bo wcześniej np. nie mieli dostępu do basenu, żeby ćwiczyć. Dlatego jeśli ktoś nie potrafi pływać wpław lub po prostu nie lubi tego robić, nie powinien od razu skreślać sportów wodnych ze swojej listy zainteresowań.

Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?

Podobnie jak zaczyna wiele osób, w tym ja, czyli od zapisania się na wakacyjny obóz żeglarski. Można pojechać na Mazury, Kaszuby lub w okolicę jakiegokolwiek większego zbiornika wodnego. Najlepiej wybierać akademię lub szkoły polecone przez znajomych albo rekomendowany przez Polski Związek Żeglarski. Po takim kursie można już pływać, oczywiście jeszcze nie samodzielnie zabierać ludzi na pokład, ale daje to możliwość uczestniczenia w różnych wyprawach i rejsach.  

Czy są jakieś ograniczenia np. ze względu na kondycje czy wiek, niektóre osoby nie powinny uprawiać tego sportu?

Znam dzieci, które już w wieku 5 lat siedziały na łódce, sam miałem 9, ale np. znam mistrza świata, który zaczynał mając dopiero 15 lat. To samo tyczy się osób, które zaczynają w późniejszym wieku, bo to naprawdę jest sport dla wszystkich. Spotkałem ludzi, którzy zafascynowali się łódkami mając 40-50 lat i postanowili nauczyć się pływać pod żaglami i dzisiaj świetnie dają sobie radę. Ten sport nie wymaga szczególnych zdolności, kondycji, a do tego jest dość dostępny, bo wszędzie znajdzie się zbiornik wodny, gdzie można żeglować.  

Co trzeba zrobić, żeby samodzielnie prowadzić łódkę i zabierać na pokład znajomych?

Tutaj sam kurs weekendowy żeglarza jachtowego nie wystarczy, bo poza praktyką, czyli 30-40 dniami pod żaglami w towarzystwie z doświadczonych osób,  trzeba mieć również wiedzę z zakresu prądów morskich, prowadzenia łódki. Można się tego nauczyć na kursach doszkalających, które przygotowują właśnie do bycia kapitanem czy sternikiem. Ale również, nie ma problemu z dostępnością do takich zajęć czy osób, które potrafią uczyć.

Jakie są inne korzyści związane z uprawianiem sportów wodnych?

Jest ich mnóstwo. Przede wszystkim, to sporty uprawiane na świeżym powietrzu, jeśli ktoś lubi taką formę aktywności, to od razu poczuje przyjemność. Przez różnorodność miejsc, w których można je uprawiać, nie sposób się znudzić, bo za każdym razem to jest coś innego, chociażby z uwagi na różnorodność krajobrazów. Kolejną rzeczą związaną z żeglarstwem są ludzie. Po pierwsze to z reguły miłe i dość poukładane osoby. Na pływanie na łódkach nie ma też jednej mody, poza tym akurat to nie jest łatwy w uprawianiu sport, gdzie wystarczą np. buty i już można ruszać. Wyjazd pod żagle trzeba zorganizować, znaleźć towarzystwo, sprzęt. Dlatego znajomość zawarte w ten sposób, przeradzają się w relacje na długie lata.