Home » Żyj aktywnie » Bezpieczne bieganie zimą
Żyj aktywnie

Bezpieczne bieganie zimą

bieganie-zimą
bieganie-zimą

Jeżeli jesień lub zima demotywuje Cię do treningów, nie licz na to, że inna pora roku to zmieni.


Chłodniejszy dzień, wiatr czy nawet delikatny deszczyk to dla wielu doskonała wymówka do tego, aby nie iść na trening. To usprawiedliwienie często jest stosowane pod pretekstem ryzyka przeziębienia czy przewiania. W obliczu nowej wiedzy i łatwego dostępu do zaawansowanych technologicznie ubrań, trening w zimowe dni może być tylko samą przyjemnością!

Jak dopasować ubiór do warunków i intensywności treningu?

Ważnym czynnikiem decydującym o doborze stroju treningowego jest rodzaj i intensywność podejmowanego wysiłku fizycznego oraz warunki atmosferyczne panujące w tym momencie, a w przypadku kilkugodzinnych treningów – krótko-okresowe, szczegółowe prognozy pogody.

Od stóp do głowy – kompletny poradnik

Buty – w większości przypadków do treningów można wykorzystać te o zastosowaniu uniwersalnym.

Dobrze, jeśli cechują się lekkością oraz potrzebną amortyzacją. Rozmiar należy dobrać w taki sposób, aby po założeniu skarpetek palce stóp miały swobodę ruchu. W czasie deszczu ważne, aby buty nie przemakały, a na mokrej nawierzchni posiadały odpowiednią przyczepność. W przypadkach treningu w terenie przyda się w nich odpowiedni bieżnik.

Skarpetki – poleca się stosować dłuższe skarpetki (które jednocześnie chronią słabo ukrwione ścięgno Achillesa), które z jednej strony zatrzymują ciepło, a z drugiej strony odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Warto przemyśleć wybór skarpet kompresyjnych, które redukują wibrację i zmniejszają zmęczenie mięśni.

Bielizna – koniecznie termoaktywna i przylegająca do ciała. To pierwszy kontakt ubrania z twoim ciałem, dlatego w tej kwestii nie ma kompromisów. Dobrze dobrana bielizna zapewni pełen komfort i uczucie świeżości nawet w przypadku długich treningów. Materiał ubrań wewnętrznych musi być taki, który wchłonie pot i utrzyma go z daleka od ciała.

Spodnie – przede wszystkim unikać krótkich spodenek. Mięśnie lubią ciepło. Luźniejsze spodnie można założyć, gdy nie ma wiatru, a na zewnątrz jest raczej ciepło. „Legginsy”, czyli tzw. spodnie biegowe, sprawdzają się w przypadku chłodniejszych temperatur i wietrznych dni. Ważne też, aby spodnie biegowe chroniły przed chłodnym powietrzem.

Rękawiczki – lepiej jest mieć je w zanadrzu, niż nie mieć. Jako dodatek zajmują mało miejsca, a w przypadku pogorszenia warunków doskonale ochronią nasze dłonie przed zimnem. Należy wziąć pod uwagę, aby była w nich możliwość obsługi np. dotykowego telefonu – co może okazać się pomocne w przypadku używania aplikacji treningowych.

Bluza lub kurtka – tutaj w zależności od temperatury należy podjąć decyzję. W przypadku naprawdę chłodniejszych dni przydadzą się obie. Przy wyborze bluzy lub kurtki cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wiatroszczelność i nieprzemakalność oraz funkcjonalność (chowany kaptur czy tylne kieszonki). Dobrze, jeżeli zapewniają również ochronę przed wychłodzeniem dla szyi.

Czapka – według różnych badań ustalono, że przez głowę „ucieka” nawet 40 proc. ciepła całego organizmu. „Przy wyborze czapki zwraca się uwagę na to, aby była dobrze dopasowana i szczelnie zakrywała uszy (uszy łączą się z gardłem siecią kanalików, przez co chłodne powietrze może dostawać się do wewnętrznych struktur ciała). Jest jeszcze możliwość zastosowania opaski (headband), która zdaje egzamin w przypadku dłuższych włosów”podpowiada lekkoatletyczny Mistrz Polski Sebastian Bednarczyk.

Ważne kwestie, o których musisz pamiętać

Pamiętaj, że zdrowie jest na pierwszym miejscu. Zdecydowanie warto więc zainwestować w odzież z zastosowaniem nowych technologii, które nie są aż tak drogie, jak mogłoby się to wydawać, inwestycja zwróci się po pierwsze zaoszczędzonymi pieniędzmi, które musiałyby zostać wydane na lekarstwa, a także czasem, który z pewnością zostałby stracony w momencie kontuzji czy przeziębienia. Ubieraj się tak, jakby na zewnątrz było 5-7 stopni Celsjusza więcej, niż jest rzeczywiście, to da Ci optymalny komfort i zapewni odpowiednią równowagę cieplną. Unikaj ubrań bawełnianych, poprzez które łatwo o przegrzanie lub przewianie.

Trenuj odpowiedzialnie – pamiętaj o bezpieczeństwie

Jesienią szybciej zapada zmierzch, a widoczność znacznie ulega pogorszeniu. Oprócz komfortu i zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi koniecznie trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo siebie i innych. Podstawą będą tutaj elementy odblaskowe oraz jaskrawe kolory ubrań bądź dodatków do nich. Pamiętaj, że szczęście zawsze sprzyja lepiej przygotowanym. Nie koncentruj się na problemach, tylko szukaj rozwiązań. Trenuj przez cały rok i ciesz się dobrą formą.

Next article