Home » Żyj aktywnie » Cudownie jest ćwiczyć!
Żyj aktywnie

Cudownie jest ćwiczyć!

aktywność fizyczna
aktywność fizyczna
Fot.: Katarzyna Milewska

O zdrowym stylu życia oraz tym, jak czerpać z niego radość, opowiada nam Katarzyna Bigos – trenerka fitness.

Katarzyna Bigos

Trenerka fitness

Dlaczego sport uważany jest za jedną z dróg do zdrowia i czy aktywność fizyczna ma wpływ na inne sfery naszego życia?

Aktywność fizyczna ma wpływ na pracę całego organizmu. Absolutnie całego – na układ krwionośny, a w związku z tym pracę serca i jego wydolność, na układ oddechowy, nerwowy, pokarmowy (przyśpiesza metabolizm), dotlenia organizm, poprawiając pracę mózgu. Poza tym spowalnia proces starzenia się. Ma także ogromny wpływ na działanie układu hormonalnego, a także wydzielanie hormonu szczęścia. Sprawia więc, że po prostu jesteśmy szczęśliwsi, bardziej kreatywni na co dzień i milsi dla innych. Jesteśmy bardziej z siebie zadowoleni. Nie tylko dlatego, że wyglądamy lepiej, ale także dlatego, że czujemy się lepiej. Sport sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi.

Czy uważasz, że można prowadzić zdrowy styl życia „nie trzymając” diety?

Nie istnieje coś takiego jak „zdrowy styl życia”, kiedy żywimy się fast foodami, nawet jeśli jesteśmy aktywni na co dzień. To, co jemy ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie organizmu, organów, pracę serca, a także wygląd skóry i paznokci, to, czy jesteśmy pełni energii czy ciągle zmęczeni. Jedzenie ma wpływ na wszystko, co dzieje się z ciałem i w środku ciała. Nie możemy jeść niezdrowo i myśleć, że żyjemy zdrowo.


Od czego zacząć swoją przygodę ze zmianą stylu życia na bardziej aktywny?

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek wraz z materiałami filmowymi

Zacznijmy od rozgrzewki

To bardzo ważny element każdego treningu i nie możemy traktować jej po macoszemu, ponieważ to właśnie ona pozwala nam na uniknięcie ewentualnych kontuzji. Jak sama nazwa wskazuje, jest to preludium do właściwych ćwiczeń, które ma za zadanie rozgrzać nasze mięśnie i rozciągnąć je.

 

Trening kardio

Nie bez przyczyny chcemy przekonać Was właśnie do tej formy ćwiczeń w pierwszej kolejności. Ta formuła treningu ma na celu poprawę wydolności serca. Polecana jest wszystkim osobom, bez względu na wiek czy poziom wydolności fizycznej. Dzięki ćwiczeniom kardio będziemy w stanie nie tylko utracić na wadze, ale będą one miały również zbawienny wpływ na nasz układ krążenia, dotlenią cały nasz organizm i wzmocnią go.

 

Trening wybranych partii ciała

Jeżeli czujecie, że do wybranych form treningu, warto byłoby dodać takie ćwiczenia, które skupiają się na wymodelowaniu konkretnych partii ciała, polecamy trening ukierunkowany na walkę z uciążliwym tłuszczem i niedoskonałościami. Poniżej przedstawiamy Wam inspiracje, związane z walką z naszymi najczęstszymi bolączkami.

Podsumowując

Wybierzcie formę ćwiczeń, która sprawi Wam największą przyjemność. Pamiętajcie o tym, że aktywność fizyczna powinna być składową każdego naszego dnia. Warto spacerować, wysiadać kilka przystanków wcześniej wracając z pracy, przesiąść się na rower, jednocześnie włączając ćwiczenia w domu zgodnie z zasadą: co najmniej 3 razy w tygodniu po około 30 minut.


Co możesz zrobić więcej?

Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Kierownik Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych, III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Suplementacja

Prawidłowa promocja zachowań prozdrowotnych powinna przebiegać w taki sposób, aby w większości przypadków suplementacja nie była potrzebna. Prowadzenie zdrowego stylu życia wymaga wytrwałości oraz konsekwencji w działaniu, co niestety często nie wystarcza. W takich przypadkach eksperci dopuszczają możliwość suplementacji, a czasem nawet jest ona konieczna. Przykładem są suplementy zawierające fitosterole roślinne lub monakolinę K.

Fitosterole roślinne to związki występujące we wszystkich komórkach roślinnych, jednak ich najbogatszym źródłem są oleje roślinne. Jeśli są regularnie przyjmowane z dietą, mogą skutecznie obniżać stężenie cholesterolu we krwi do 10 proc., co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia m.in. miażdżycy i zawału serca. Natomiast monakolina K jest wyciągiem ze sfermentowanego czerwonego ryżu chińskiego, który od tysiącleci był używany do przygotowania tradycyjnej kaczki po pekińsku.

Badania wykazały, że monakolina to naturalna substancja, która ze względu na swoją budowę chemiczną przypomina leki z grupy statyn, stosowane w celu obniżenia stężenia cholesterolu. Jeśli lekarz określi ryzyko sercowo-naczyniowe jako niskie lub umiarkowane, a dotychczasowa zmiana diety i wprowadzenie aktywności fizycznej są niewystarczające, wówczas dołączenie monakoliny K może stanowić wzmocnienie zmiany stylu życia zgodnie z Wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Next article