horoba zwyrodnieniowa jest najczęstszą chorobą układu ruchu i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności wśród osób starszych. Jest ona spowodowana zaburzeniami jakości i ilości chrząstki stawowej. Jedną z przyczyn choroby zwyrodnieniowej jest nadmierne zużycie stawów na skutek przeciążenia. Zazwyczaj chorobie towarzyszy ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości stawów. W znaczny sposób może ona obniżać jakość i komfort życia utrudniając codziennie funkcjonowanie.

W chorobach narządu ruchu aktywność fizyczna jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Spacerowanie, jazda na rowerze, nordic walking, a zwłaszcza ćwiczenia są rekomendowaną formą spędzania czasu. Należy skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednią aktywność oraz intensywność do rodzaju i zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej chorego. Jest to niezbędne, żeby fizjoterapeuta pokazał nam, która aktywność jest dla Nas najlepsza oraz w jaki sposób ćwiczyć bezpiecznie. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub innych stawów ciała, ćwiczenia trzeba dobierać indywidualnie i nauczyć się prawidłowo wykonywać pod okiem specjalisty, a następnie kontynuować samemu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zwiększają zakres ruchu w stawie oraz wzmacniają otaczające go mięśnie. Odpowiednie ich dawkowanie pomaga zmniejszyć ból.

Bardzo duża liczba osób z chorobą zwyrodnieniową stawów nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej, ponieważ panuje przekonanie że oszczędzanie stawów dotkniętych schorzeniem zabezpieczy je przed postępem choroby. Jednak badania pokazują, że to właśnie ruch jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia, a nie bezruch.

Lepiej zapobiegać niż leczyć! W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów ważna jest profilaktyka regularnego wysiłku fizycznego. Osoby, które regularnie ćwiczą, mają zdecydowanie mniej dolegliwości bólowych i funkcjonują lepiej niż osoby nieaktywne fizycznie. Należy dbać o odpowiedni „zdrowy” ruch i starać się o jak największą sprawność i kondycję fizyczną.

W ostrym stanie choroby w celu złagodzenia dolegliwości bólowych konieczne może okazać się przyjmowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Wszystkie leki należy przyjmować pod ścisłym nadzorem lekarza. Warto jednak pamiętać, że najlepszy lek nie zastąpi dobrze dobranego ruchu o odpowiedniej intensywności.