W krótszej perspektywie naszego życia te same mechanizmy sprawiają że przez aktywność fizyczną nasz organizm staje cię sprawniejszy, bardziej wydolny i odporny. Co się zmienia? Główną pracę wykonuje narząd ruchu, układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy. Dzięki regularnemu zmuszaniu narządu ruchu do pracy mięśnie rozwijają się, przyrasta ich masa, poprawia metabolizm oraz rozwija sieć naczyń krwionośnych dostarczających produkty niezbędne do pracy i regeneracji mięśni.

Nabierają więc one siły, wytrzymałości oraz łatwiej znoszą obciążenia w ciągu dnia. Zwiększa się gęstość mineralna kości a więc zmniejsza się ryzyko osteoporozy i złamań. W stawach ruch stymuluje produkcję płynu stawowego a dzięki czemu poprawia się smarowanie stawu a tkanka chrzęstna staje się bardziej odporna na uszkodzenia. Pooprawia to naszą ogoloną sprawność motoryczną, zmniejsza dolegliwości związane z choroba zwyrodnieniową stawów a u osób z cierpiących na przewlekłe choroby stawów jak np. choroba reumatyczna, łagodzi przebieg choroby. Ćwiczenia przywracają prawidłowy zakres ruchu w stawach. Korzyść z tego odczuwamy nie tylko w trakcie startów w zawodach sportowych. Osoba aktywna lepiej czuje się już wstając z łóżka a prozaiczne  czynności jak wiązania butów, zabawa z dziećmi czy sprzątanie nie stanowią dla niej kłopotu.   

Serce też odczuwa nasz trening

Drugim ważnym układem odnoszącym korzyści z aktywności fizycznej jest układ sercowo naczyniowy. Ruch zwiększa zakres obciążeń w którym serce może wydolnie pracować, usprawnia sieć naczyń odżywiających serce a dodatkowo poprzez korzystny wpływ na profil lipidowy (czyli cholesterol), spowalnia postęp rozwoju miażdżycy naczyń czyli zmniejsza ryzyko zawału serca. Regularnie uprawiany sport pomaga też kontrolować ciśnienie tętnicze krwi nie tylko w trakcie wysiłku ale również ciśnienie spoczynkowe. Dzięki temu u wielu pacjentów aktywność pozwala na zmniejszenie dawek a nawet odstawienie leków obniżających ciśnienie. Sport pomaga też obniżać poziom glikemii a więc może chronić przed cukrzycą oraz być ważnym elementem leczenia u osób już chorych. 

Układ oddechowy który musi w trakcie ruchu dostarczyć tlen dzięki regularnym treningom zwiększa swoją objętość i sprawność wymiany tlenowej a przez to poprawia wydolność. Tolerujemy więc większy wysiłek zarówno jeśli jest bardziej intensywny jak i trwa dłużej. Podbiegnięcie do odjeżdżającego autobus czy pokonanie kilku pięter po schodach dla aktywnych gdy zepsuta jest winda nie jest więc kłopotem. W płucach aktywność pozwala też redukować część negatywnych skutków palenia papierosów.

Poza narządami bezpośrednio zaangażowanymi w ruch, pobudzenie krążenia krwi i dostarczania tlenu do pozostałych narządów sprawia że i one odnoszą korzyść.

"Aktywne fizycznie dzieci łatwiej się uczą dzięki lepszej pamięci, koncentracji i zdolności analitycznego myślenia".

U sportowców mniejsze jest też ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, przede wszystkim nowotworów piersi i jelita grubego. Sprawniej działa też układ odpornościowy, dziki czemu rzadziej zapadają na infekcje i łatwiej sobie z infekcjami radzimy. Ponad to ci którzy wytrwale, regularnie ćwiczą mają lepszy obraz siebie, wyższą samoocenę i lepsza kondycję psychiczną. Łatwiej radzą sobie ze stresem, częściej podejmują wyzwania i są wytrwalsi w dążeniu do obranego celu. Młodzież ma mniejsze skłonności do tak zwanych „ryzykownych zachowań” i rzadziej sięgają po narkotyki i papierosy.

To czynniki sprawiają że aktywni nie tylko żyją dłużej i w lepszym komforcie ale na starość zachowują wyższy poziom sprawności fizycznej są samodzielniejsi i mają lepiej zachowane funkcje poznawcze.