Tymczasem mogą one świadczyć o występowaniu zespołu suchego oka – schorzenia, które dotyka coraz większą liczbę osób. 
Polega ono na niedostatecznym wytwarzaniu odpowiedniej ilości łez, zaburzeniach w ich składzie lub zbyt szybkim wyparowywaniem z oczu.

Taki stan wywołują lub nasilają różnorodne czynniki. Niekorzystne warunki środowiskowe, tj. zakurzone, zadymione lub klimatyzowane pomieszczenia, w których powietrze nie jest dostatecznie nawilżone to jedna z przyczyn niedostatecznego nawilżenia oka. Również zmiany hormonalne, występowanie niektórych schorzeń, takich jak m.in. nadciśnienie, lub zażywanie leków, np. antykoncepcyjnych lub przeciwalergicznych nie wpływają dobrze na zdrowie oczu. Objawów zespołu suchego oka doświadcza ponad połowa osób noszących soczewki kontaktowe. I choć do niedawna zapadali na nie głównie pacjenci w podeszłym wieku, problem coraz częściej dotyczy młodych ludzi. Spędzają oni długie godziny na wpatrywaniu się w ekrany komputerów, telewizorów lub tabletów, czytaniu oraz jeździe samochodem. Ich oczy zmuszone są wtedy do wytężonej pracy, co skutkuje rzadszym mruganiem pozwalającym prawidłowo nawilżyć gałkę oczną.

Nie bagatelizuj objawów

Nie należy bagatelizować dolegliwości wskazujących na występowanie zespół suchego oka. Zmieniają one bowiem skład płynu łzowego i wysuszają gałkę oczną, sprawiając, że oczy stają się przewrażliwione na światło oraz podatne na infekcje. Wskutek tego przez odsłoniętą rogówkę do oka zaczynają wnikać mikroorganizmy chorobotwórcze. Oczy zaczynają piec, powieki puchnąć, może się pojawić światłowstręt. Mruganie powiekami staje się bardzo bolesne, co znacznie obniża komfort życia.

Wizyta u okulisty

Objawy schorzenia mają charakter przewlekły i wymagają stałego leczenia lub łagodzenia objawów, ponieważ zaniedbane mogą doprowadzić m.in. do owrzodzeń rogówki czy uszkodzeń spojówki. Dlatego jak najszybciej należy udać się do okulisty, który przeprowadzi tzw. Test Shirmera, czyli bezbolesne badanie ilości wydzielanych łez. Po zdiagnozowaniu zespołu suchego oka lekarz powinien zalecić uzupełnianie filmu łzowego poprzez aplikowanie środków zwilżających typu „sztuczne łzy”.

Dobierz odpowiedni preparat

 Przy wyborze odpowiedniego preparatu warto kierować się kompozycją jego składników – im bardziej zbliżona do naturalnego płynu łzowego, tym lepszy poziom nawilżenia oczu. Alergikom i osobom noszącym soczewki kontaktowe szczególnie zaleca się stosowanie płynów pozbawionych środków konserwujących. Rekomenduje się natomiast używanie kropli ze składnikami o działaniu kojącym, czyli świetlikiem, nagietkiem lekarskim, kwasem hialuronowy,  hialuronianem sodu czy karboksymetylocelulozą- składnikiem korzystnie wpływającym na proces gojenia. Są  już dostępne na polskim rynku preparaty, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na zawartość  tzw. „substancji osmotycznych” 
(L-karnityna oraz erytrytol ), które skutecznie łagodzą długotrwale objawy zespołu 
suchego oka.

Jak zapobiegać schorzeniu?

Oczywiście najlepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zawczasu pomyślmy o odpowiedniej profilaktyce. W tym celu należy stosować nawilżacze powietrza oraz ograniczać czas spędzany przez komputerem i telewizorem, 
a w miarę możliwości robić sobie cogodzinne przerwy. To zmusza oczy do zmiany ostrości widzenia. Latem powinniśmy chronić je przed promieniowaniem słonecznym odpowiednimi szkłami z filtrem, a czas wolny spędzać na powietrzu. Najlepiej wśród zieleni, bo, jak wiadomo, kolor ten zbawiennie wpływa na nasz wzrok.