Home » Dbaj o zdrowie » Zadbaj o prawidłową higienę intymną
Dbaj o zdrowie

Zadbaj o prawidłową higienę intymną

Piotr Sieroszewski

Prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Kierownik I Katedry Ginekologii i Położnictwa Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Jednym z najczęstszych powodów wizyty u ginekologa są infekcje okolic intymnych. Z czego wynika ten fakt i jakie są przyczyny stanów zapalnych? O tym porozmawialiśmy z naszym ekspertem.

Dlaczego prawidłowa higiena miejsc intymnych jest tak ważna?

Prawidłowa higiena miejsc intymnych jest ważna, by nie zaburzać naturalnych mechanizmów, które posiadamy w obrębie narządów rodnych, w tym w pochwie. Zachwianie harmonii ekosystemu w tych okolicach może prowadzić do spadku odporności, czyli zaburzeń immunologii miejscowej, co skutkuje przewlekłymi zakażeniami. Przez nieprawidłową higienę otwieramy bakteriom „wrota” do namnażania się. Takim działaniem możemy także doprowadzić do szeregu alergii, które również znacznie wpływają na komfort kobiety. Dzieje się tak głównie, gdy stosujemy preparaty alergizujące, z dużą ilością dodatków, konserwantów, barwników i perfum.

Jaka funkcję pełni mikroflora pochwy i dlaczego warto zadbać, aby była ona prawidłowa?

Pełni ona funkcję obronną. Jest to system ochrony pochwy przed światem zewnętrznym. Jeśli naruszymy tę mikroflorę, nie będzie ona w stanie zatrzymać namnażania się szkodliwych bakterii. Aby mikroflora była prawidłowa, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim jest to zdrowy tryb życia, czyli zdrowy sen, prawidłowa dieta bez przewagi potraw mącznych i zawierających cukier, ponieważ bakterie uwielbiają cukier. Może być to zbilansowana dieta, np. śródziemnomorska. Trzeci czynnik to zachowanie prawidłowej higieny, czyli to, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

Czym są infekcje intymne i jak powinna wyglądać prawidłowa higiena intymna kobiety, aby do nich nie doszło?

Infekcje intymne są przede wszystkim zupełnie innym rodzajem schorzeń niż choroby przenoszone drogą płciową. Są to miejscowe zaburzenia w obrębie pochwy, które powodują przewlekły stan zapalny objawiający się świądem, pieczeniem, upławami (w przypadku bakteryjnej waginozy są to upławy o nieprzyjemnym zapachu), bólem itp. Błona śluzowa w stanie zapalnym jest bardzo wrażliwa, zatem wszelkie mechaniczne otarcia, np. podczas stosunku mogą być nieprzyjemne. Pojawiają się także rozpadliny, krwawienia miejscowe. Nieleczone zakażenia dróg rodnych może skończyć się nawet ropnym stanem zapalnym, co znacznie obniża jakość życia kobiety. Zatem prawidłowa higiena jest podstawą.

Dlaczego do higieny intymnej nie powinno się stosować mydła lub żelu pod prysznic?

W miejscowej profilaktyce infekcji okolic intymnych główną funkcję pełni utrzymanie prawidłowego, kwaśnego środowiska, czyli tzw. pH. Tego typu preparaty jak perfumowane mydło, czy też żel pod prysznic mogą znacznie zmieniać ten odczyn, szczególnie jeśli zawierają drażniące, perfumowane dodatki, olejki itp. Powodują one również w dużej mierze reakcje alergiczne, zatem nie są dobrym rozwiązaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu do higieny intymnej?

Niech to nie będzie przypadkowy wybór. Warto postawić na produkty dobrze przebadane. Neutralne, bez zbędnych dodatków i ulepszaczy. Płyny do higieny intymnej powinno się stosować głównie na zewnętrzne narządy płciowe, bez ingerencji w błonę śluzową. Nie wolno przesadzać z higieną i robić nimi żadnych płukań ani ich wprowadzać bezpośrednio w głąb pochwy. Ogólna higiena powinna być oczywiście zachowana, jednak podkreślam – nie powinna być ona przesadzona tj. nadmierna.

Dlaczego przy wyborze płynu do higieny intymnej powinniśmy zwrócić uwagę na jego pH i jakie powinno ono być?

Kwaśne pH jest w stanie zatrzymać namnażanie się bakterii. Jeśli zostanie utrzymane na poziomie ok. pH 5,5, pochwa będzie w stanie sama poradzić sobie z niechcianymi drobnoustrojami.

Next article