Home » Dbaj o zdrowie » Zadbaj o wartościowe składniki posiłku swojego dziecka!
MANUKA_970x250
Dbaj o zdrowie

Zadbaj o wartościowe składniki posiłku swojego dziecka!

miody-manuka
miody-manuka

Coraz bardziej popularny staje się miód Manuka. Różni się on od polskich miodów waśnie wyglądem, smakiem oraz tym, że wykazuje wyjątkowo wysokie wartości methylglyoxalu.

Wyjątkowy miód Manuka

Ten oryginalny powstaje z nektaru krzewów manuka porastających czyste, dziewicze tereny Nowej Zelandii. Jest on bardzo intensywny, z tego względu początkowo nie cieszył się zainteresowaniem, jednak w latach 30. ubiegłego stulecia zwrócono na niego uwagę. Zauważono wtedy, że bydło żywiące się niechcianym przez ludzi miodem, nie choruje.

MGO w miodzie

Podczas badań nad miodem odkryto substancję o nazwie methylglyoxal (w skrócie MGO). Ten naturalny składnik występuje w miodzie Manuka w ilościach, które nie są spotykane w żadnym innym produkcie spożywczym. Miody Manuka MGO™ poddawane są bardzo częstym kontrolom, dzięki czemu każda partia produktu zostaje poddana ocenie. Warto jednak wspomnieć, że MGO powstaje z innego składnika, DHA, podczas przechowywania. Jak łatwo się domyślić – im dłużej miód dojrzewa i jest przechowywany, tym większa część związku DHA zostaje przekształcona w MGO. To właśnie dlatego zawartość methylglyoxalu może być wyższa niż minimalna gwarantowana na etykiecie.
Miód znajduje zastosowanie chyba w większości polskich (i nie tylko!) kuchni. Cenimy go za wyjątkowy smak, ale także za bogactwo witamin i minerałów oraz właściwości prozdrowotne. Nie każdy jednak wie, że miód miodowi nierówny – różnią się one kolorem, smakiem, a także zastosowaniem.

ciekawostka-760

Next article