Home » Zdrowa dieta » Dobroczynne działanie kwasów omega-3
Dzien_serca_970x250_v2
Zdrowa dieta

Dobroczynne działanie kwasów omega-3

olej rzepakowy
olej rzepakowy

Kwasy omega-3 wspomagają pracę serca i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Pozytywnie wpływają też na pracę mózgu. Badania pokazują, że regularne spożywanie kwasów omega-3 może minimalizować ryzyko demencji w podeszłym wieku.

Nie od dziś wiadomo, że kwasy omega-3 powinny być stałym elementem codziennej diety, ponieważ pełnią istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia. Niestety, Polacy nadal mają problem ze zmianą złych nawyków. Niezdrowe odżywianie, palenie tytoniu i brak ruchu powodują, że należymy do europejskiej czołówki, jeżeli chodzi o częstotliwość stosowania inwazyjnych metod leczenia zawału serca. Jednym z naszych największych błędów dietetycznych jest niskie spożycie kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Kwasy te, jako składniki fosfolipidów błonowych, są niezbędnym elementem budowy wszystkich tkanek ludzkiego organizmu.

W układzie krążenia, poza funkcją strukturalną, kwasy omega-3 działają jako regulator, wchodząc w szereg reakcji biochemicznych, które bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Kwasy omega obniżają także ciśnienie krwi, rozszerzają naczynia, obniżają poziom trójglicerydów i zmniejszają ryzyko zakrzepów. Poza tym, wykazują silne działanie przeciwzapalne, co pomaga zapobiegać miażdżycy i chorobie wieńcowej. Nie ulega wątpliwości, że kwasy omega-3 istotnie zmniejszają śmiertelność z powodów sercowo-naczyniowych, a szczególnie ryzyko nagłego zgonu.

Mieszkańcy dalekiej północy, którzy nie mają dostępu do warzyw i owoców i jedzą głównie tłuste organizmy morskie, praktycznie nie chorują na chorobę wieńcową.

Chcąc dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w tłuste ryby morskie. W Polsce mamy również do dyspozycji wspaniały olej rzepakowy, który zawiera dużo kwasu alfa-linolenowego (omega-3) i to w optymalnych proporcjach do innych składników. W badaniach naukowych wykazano, że już spożycie 1,5 łyżki oleju rzepakowego dziennie obniża poziom „złego” cholesterolu LDL i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Astaksantyna i fosfolipidy są zawarte w oleju z łososia.

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się olej z łososia, który zawiera duże ilości kwasów omega-3 w postaci fosfolipidów. Fosfolipidy odpowiadają za transport kwasów tłuszczowych do komórek, a więc w tej postaci kwasy omega-3 są szybciej przyswajane przez organizm. Dodatkową zaletą oleju z łososia jest obecność w jego składzie astaksantyny – niezwykle silnego antyoksydantu. Działanie astaksantyny jest wielokrotnie silniejsze od najpopularniejszych antyoksydantów: beta-karotenu oraz witaminy E i polega na wychwytywaniu wolnych rodników tlenowych, które przyspieszają starzenie się i śmierć komórek.

Ważna jest wysoka jakość. W przypadku oleju z łososia, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wysoką jakość. Istotne jest to, aby ryby, z których jest produkowany, pochodziły z czystego i pewnego źródła. Ważna jest również świeżość oleju, a tę gwarantuje przede wszystkim produkcja ze świeżych ryb, a następnie właściwa ochrona przed utlenianiem.

Next article