Home » Żyj aktywnie » Ból podczas wysiłku fizycznego – o czym może świadczyć?
Żyj aktywnie

Ból podczas wysiłku fizycznego – o czym może świadczyć?

Jarosław Woroń

Dr hab. n. med. Jarosław Woroń

Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

Jaki komunikat niesie za sobą występowanie bólu?

Ból jest zawsze bardzo ważnym elementem, który informuje nas o tym, że doszło do procesu patologicznego. Może być to przeciążenie, uszkodzenie tkanek bądź sytuacja, gdy jesteśmy od niego o krok. Ból to pierwsza informacja, o tym, że musimy ograniczyć lub zaprzestać wykonywania danego ruchu, ponieważ doszło lub może dojść do uszkodzenia narządu ruchu.

Jakie są główne przyczyny bólu występującego po wysiłku fizycznym?

Przede wszystkim może być to wysiłek niedostosowany do pacjenta. Zazwyczaj jest to kwestia związana nadmiernym eksploatowaniem układu ruchowego. Doprowadza to do tego, że zaczyna się on „buntować” przeciwko tak intensywnemu treningowi. Ból może także pojawić się, gdy dojdzie do stanu zapalnego w narządzie ruchu – np. w przypadku zapalenia stawów, co także świadczy o patologicznych procesach. Podczas samego wysiłku będzie się on nasilał i nie przemijał w trakcie odpoczynku. Kolejny rodzaj bólu to ból np. w klatce piersiowej świadczący m.in. o chorobie wieńcowej. Jeśli dochodzi o ból głowy podczas wysiłku fizycznego, może być to objaw procesów patologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Zatem każda przyczyna jest zależna od rodzaju bólu, jego charakteru, natężenia, częstotliwości i lokalizacji. Ból powinien skierować pacjenta na diagnostykę w różnych kierunkach w zależności od tego, z jaką patologią mamy do czynienia.

Jak reagować w sytuacji urazu, kontuzji, przeciążeń? Bólu, który pojawia się w wyniku nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń? Czy powinniśmy przerwać aktywność fizyczną po pojawieniu się bólu?

W przypadku przeciążeń sprawa jest zupełnie prosta – należy zaprzestać wykonywania ruchu. Musimy odpocząć i zapewnić sobie komfort dla okolicy, która została przeciążona. W momencie, gdy następuje uszkodzenie i dochodzi do bólu, zapalenia i obrzęku, istotnym elementem jest odpowiednie postępowanie, czyli zazwyczaj zastosowanie zimnych okładów – z lodu, czy też specjalnych zamrożonych opatrunków oraz sprayów. Druga bardzo ważna kwestia to aplikacja miejscowo niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci żelów, maści lub płynów, w zależności od tego, jaka jest lokalizacja tego bólu oraz jakie jest jego natężenie. Postępowanie jest zależne od występowania obrzęku – jeśli tak, bardzo ważny jest dobór leków, które będą w stanie dobrze spenetrować to miejsce i wniknąć w tę okolicę.

Kiedy skonsultować się z lekarzem? A co możemy zrobić samodzielnie?

Jest to niezwykle trudne pytanie, ponieważ taki sam uraz u osoby młodej, jak i u starszej, może się wiązać z zupełnie innymi konsekwencjami. Jest to niezwykle indywidualna kwestia, ponieważ ból ten może narastać, ustępować lub zwiększać się podczas wysiłku fizycznego. Inaczej postąpimy także, gdy towarzyszy mu obrzęk i inne dodatkowe niepokojące objawy. Pacjent również ze względu na inne choroby może wymagać pilnej konsultacji z lekarzem, by nie doszło do nieprawidłowego funkcjonowania całego ustroju. Mimo wszystko zawsze, gdy ból nie przechodzi, eskaluje, pojawia się obrzęk oraz zaburzenia ruchomości i czucia, są to sygnały, które powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty.

Jak reagować w sytuacji urazu bądź kontuzji?

Nie jesteśmy w stanie stworzyć jednego schematu postępowania dla wszystkich urazów i kontuzji. Na okoliczności i metody leczenia wpływa wiele czynników – stopień urazu, kwestia tego, czy pacjent jest w stanie sam przemieścić się do bezpiecznego miejsca itp. Jeśli uraz umożliwia dalsze funkcjonowanie, warto zastosować leki miejscowe i zimne okłady, ewentualnie leki doustne przeciwbólowe i przeciwzapalne, w zależności od kontuzji.

Jaki jest mechanizm działania przy zastosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych?

Jeśli chodzi o leki przeciwbólowe, bez efektu przeciwzapalnego, to ograniczają one możliwość penetracji bodźca bólowego. Jest to prąd czynnościowy, który przechodzi przez włókna i informuje ośrodki percypujące układ nerwowy, że doszło do uszkodzenia bądź jesteśmy na granicy ryzyka zagrażającego integralności tkanek. Leki przeciwzapalne dodatkowo wyłączają drażnienie receptorów obwodowych, które znajdują się w tkankach, takich jak mięśnie, stawy. Ogranicza to występowanie czynników zapalnych. Co więcej, sprawiają one, że ból, któremu towarzyszy zaczerwienienie, uczucie ciepła, obrzęk, szybciej mija. Dzieje się tak, ponieważ za spotęgowanie tych wszystkich objawów są odpowiedzialne m.in. cytokiny, które pod wpływem leków będą znacznie zredukowane.

Jakie jest zastosowanie ketoprofenu w skutecznym niwelowaniu bólu?

Ketoprofen jest lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa on zarówno przy bólach zapalnych, jak i niezapalnych. Jest bardzo skuteczny w niwelowaniu bólu, jednak należy pamiętać, że działa on fotouczulająco.

Next article