Home » Żyj aktywnie » Ból w codziennym życiu – jak sobie z nim radzić?
Żyj aktywnie

Ból w codziennym życiu – jak sobie z nim radzić?

ból-mięśni
ból-mięśni
Jarosław Woroń

Dr hab. Jarosław Woroń

Farmakolog kliniczny oraz członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

Bóle mięśni znacznie obniżają jakość życia pacjenta. Ich pochodzenie może być różne, jednak jedno jest pewne – informują nas o procesach, które nie powinny się dziać w naszym organizmie. Jednak jak mimo wszystko sobie z nimi poradzić? O tym porozmawialiśmy z naszym ekspertem.


Ból mięśni jest częstą dolegliwością Polaków. Jakie są najczęstsze przyczyny jego powstawania?

Bóle mięśni mają wiele przyczyn. Mogą być to bóle związane z chorobami reumatycznymi, infekcyjnymi, wirusowymi (w grypie, COVID-19), wynikające z przetrenowania, czyli nieodpowiednio dobranej formy ruchu, oraz te spowodowane przyjmowaniem niektórych leków (m.in. w chemioterapii, leczeniu przeciwbakteryjnym, po niektórych lekach obniżających poziom cholesterolu, jako niepożądane działanie po szczepieniach). Jest to bardzo szerokie spektrum przyczyn.

Jakie są główne metody radzenia sobie z częstym bólem mięśni?

Terapia jest zależna od przyczyny. Jeśli mamy do czynienia z chorobą, która wywołuje bóle mięśni, należy skupić się przede wszystkim na leczeniu głównego schorzenia. Przykładowo, jeśli cierpimy z powodu bólu mięśni przez reumatyzm, musimy rozpocząć terapię od leczenia tej choroby. W przeciążeniach terapią będzie przede wszystkim odpoczynek, by nie dochodziło do nadwyrężeń danych mięśni i zmęczenia. Możemy stosować tutaj oprócz różnego rodzaju leków doustnych, także leki miejscowe. Gama substancji, które mogą być stosowane, będzie zależna nie tylko od tego, dlaczego boli i jak często, ale także od samego pacjenta. Jest to kwestia niezwykle indywidualna. Warto podkreślić, że bardzo istotna jest również pomoc fizjoterapeuty.

Jaka jest skala problemów o charakterze reumatologicznym w Polsce? Ile Polaków zmaga się z powracającym bólem mięśni?

To niezwykle trudna do oszacowania kwestia, ponieważ bóle mięśni mogą być spowodowane nie tylko chorobą o podłożu reumatycznym, ale też np. schorzeniami kostno-stawowo-mięśniowymi. Dotyczą też pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Niezależnie jednak od powodów jest to grupa ponad 20 proc. populacji Unii Europejskiej, która przewlekle cierpi na bóle narządu ruchu.

Jaka jest rola Ibuprofenu jako substancji czynnej w leczeniu bólu ostrego i urazowego?

Jak najbardziej, ibuprofen jest jednym z substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest wskazany do leczenia bólu zlokalizowanego w narządzie ruchu, dlatego też będzie obejmował także kwestie związane z bólami mięśniowymi. Jak wiemy, co warto podkreślić może być także stosowany u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, jeżeli mają wskazania do stosowania leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Jaka jest rola mentolu jako substancji w łagodzeniu dolegliwości bólowych?

Mentol jest pomocny jako substancja miejscowo znieczulająca i chłodząca. Chłodzenie jest dodatkowym efektem, który daje ulgę w bólu. Będzie on w istotny sposób wspierał działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wpływających na inne mechanizmy bólu i zapalenia.

Jak należy leczyć ból w trakcie aktywności fizycznej?

Jeśli w trakcie aktywności fizycznej pojawia się ból, jest to sygnał, że w narządzie ruchu dzieje się coś niepokojącego. Ból pełni funkcję ostrzegawczą. Powinno się zacząć od odpoczynku i nieforsowania tej części ciała.

W przypadku samego łagodzenia bólu warto wiedzieć, jaki jest jego powód. Gdy dochodzi np. do zapalenia, nie można tego miejsca rozgrzewać, za to niezwykle cenne będzie ochładzanie, w tym np. krioterapia. Mamy do dyspozycji także laseroterapię biostymulującą, masaże, ćwiczenia z fizjoterapeutą – wszystkie te metody mają swoje zastosowanie w konkretnej sytuacji, w danym przypadku. Musimy zatem znać pełne spektrum problemu i na tej podstawie dobierać najlepszą strategię terapeutyczną dla danego pacjenta.

Next article