Home » Żyj aktywnie » Rowerzysto, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Żyj aktywnie

Rowerzysto, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

rowerzysta-droga-bezpieczeństwo
rowerzysta-droga-bezpieczeństwo
bezpieczeństwo rower

Insp. Mariusz Ciarka

Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji

W 2020 doszło do 3768 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których niestety życie straciło 249 osób, a 3403 osoby zostały ranne. Rowerzyści przyczynili się do 1396 takich wypadków. Odnotowany został blisko 15 proc. spadek liczby wypadków z udziałem rowerzystów względem roku 2019. Jakie są dane statystyczne dotyczące wypadków z udziałem rowerzystów?

Zdecydowana większość wypadków z udziałem rowerzystów ma miejsce na obszarze zabudowanym. Głównych przyczyn takich zdarzeń, w których wina znajduje się po stronie kierującego innym pojazdem należy upatrywać w nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowym wyprzedzaniu oraz w nieprawidłowym przejeżdżaniu przejazdu dla rowerzystów. Z kolei w zdarzeniach, które zostały spowodowane przez rowerzystów, głównymi przyczynami było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a także nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu.

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę wybierając rower jako środek transportu?

Wybierając rower jako środek transportu powinniśmy wiedzieć, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić uwagę najlepiej już na etapie kupna roweru. Zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony z przodu w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające), natomiast z tyłu w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (również może być migające).

Dodatkowo konieczny jest co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Ponadto, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Jak prawidłowo przygotować się przed jazdą rowerem, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Kierujący rowerem, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, przed wyruszeniem w drogę, powinien sprawdzić stan techniczny swojego roweru oraz obowiązkowe wyposażenie. Ponadto powinien znać przepisy ruchu drogowego i będąc już jego uczestnikiem stosować się do nich. Mimo, że w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych, warto dla własnego bezpieczeństwa używać w czasie jazdy kasku ochronnego, który chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Dodatkowo elementy odblaskowe, tj.: kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialna jazda na rowerze?

Nieodpowiedzialna jazda na rowerze może nieść za sobą konsekwencje zarówno prawne, jak i zdrowotne. Należy zaznaczyć, że już za samo kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu – rowerzysta podlega karze aresztu albo grzywny od 50 do 5000 złotych.

Natomiast, gdy rowerzysta znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi rower na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

W razie popełnienia wykroczenia przez rowerzystę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka albo w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu – sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Jeśli rowerzysta na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podlega karze grzywny, a ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Natomiast jeżeli czynu tego dopuści się znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, to sąd może dodatkowo orzec karę aresztu albo ograniczenia wolności.

Dlaczego zakładanie kasku jest bardzo istotne podczas jazdy na rowerze?

Rowerzyści zaliczają się do grupy niechronionych uczestników ruchu, a więc nie są w żaden sposób chronieni przez karoserie pojazdu czy poduszki powietrzne, tak jak osoby znajdujące się w samochodach. Wsiadając na rower powinni o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy, co może skutecznie uchronić przed poważnymi urazami w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Czy ochraniacze i odblaski poprawiają nasze bezpieczeństwo na drodze?

Elementy odblaskowe takie jak: opaski, kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe itp., nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze, gdyż ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez innych uczestników ruchu drogowego, a to jest niezwykle istotne z punktu widzenia kierowcy, tak aby miał wystarczającą ilość czasu na podjęcie odpowiedniej reakcji.

Należy pamiętać, że „widzieć” i „być widocznym” to dwa różne zagadnienia. Ta widoczność wiąże się też bezpośrednio z długością drogi hamowania pojazdu – im później zauważy nas kierowca samochodu, tym czas na reakcję będzie krótszy, czasami zbyt krótki.

Next article