Home » Żyj aktywnie » Aktywnie po zdrowie
żyj aktywnie

Aktywnie po zdrowie

sport
sport

Uprawianie sportu powinno być integralną częścią życia każdego człowieka.

Siostry Bukowskie

Trenerki, blogerki, autorki książki „Słodko Zdrowe”, promotorki zdroworozsądkowego podejścia do sportu i diety, ambasadorki marki kosmetycznej

Aktywność fizyczna jest integralnym elementem prowadzenia zdrowego trybu życia, a połączona ze zbilansowaną dietą, to klucz do sukcesu. Jaki jest wasz przepis na dobre samopoczucie oraz kondycję waszego ciała?

Podstawą do tego, abyśmy czuli się dobrze we własnej skórze jest… zdrowa głowa. Nasza kondycja psychiczna jest w pełni integralna z tym jak wyglądamy i na odwrót. Główną przyczyną złego samopoczucia, problemów ze zdrowiem i z wagą jest stres. Mówiąc o stresie nie chodzi tylko o to klasyczne jego rozumienie, czyli problemy z szefową, zaległe opłaty czy trudne egzaminy. Stres dla organizmu, oznaczający wzrost kortyzolu, to również czynniki takie jak: niedobór snu, nadmiar kofeiny, nadmiar cukru i tłuszczu w diecie, głodówki, infekcje wirusowe, używki, nałogi, odwodnienie. Nie bez powodu mówi się, że stres jest jak kajdanki, tyle że noszone w sercu. Jego nadmiar odbija się na naszym wyglądzie i funkcjonowaniu, dlatego receptą na dobre samopoczucie jest zminimalizowanie stresu.

Jeśli miałybyście udzielić pięciu wskazówek dotyczących dbania o swój organizm za pomocą zdrowej żywności, to co by to było? Jakie produkty są podstawą waszego codziennego jadłospisu?

Nie istnieją uniwersalne produkty, których spożywanie zapewni nam świetne samopoczucie i sprawność fizyczną. Dla przykładu, jesteśmy siostrami, wychowałyśmy się w tym samym środowisku i warunkach, mamy podobne geny, mimo to, jedna z nas świetnie się czuje ograniczając spożycie jajek, druga natomiast nie jest w stanie bez nich funkcjonować. Wszystko jest kwestią indywidualną i nie jesteśmy zwolenniczkami głoszenia teorii w stylu „trzeba jeść kaszę i filety z kurczaka”, bo wcale nie trzeba. Możliwości i zamienników jest wiele, najważniejsze to znaleźć swoje ulubione produkty i słuchać własnego organizmu. Są jednak uniwersalne zasady, które sprawdzają się w przypadku każdego z nas. Najważniejszą z nich jest nawodnienie. Butelka wody dziennie to absolutne minimum, które wciąż dla wielu osób stanowi ogromne wyzwanie. Następnie, przebywanie na świeżym powietrzu, ruch, odpowiednia ilość snu i regularne badania. Wszystko to składa się na ogólną higienę życia, która w bezpośredni sposób przekłada się na nasze samopoczucie i wygląd.

Co was przekonało do sportu?

Kwestia w tym, żeby robić coś ponad to, co konieczne. Jesteśmy z tych roczników, gdzie wychowanie fizyczne było obowiązkowym przedmiotem w szkole i obejmowało trzy godziny lekcyjne w tygodniu. Ponadto, funkcjonowały zajęcia dodatkowe, jak sekcja koszykówki czy ping-ponga, a zabawa z przyjaciółmi oznaczała grę w gumę lub podchody. Z wiekiem jednak to my sami musimy stwarzać sobie okazje do ruchu i tu zaczyna się problem. Ludzką leniwą naturę dużo łatwiej przezwycięża się parami, jeśli więc należysz do tych osób, którym z reguły się „nie chce”, to znajdź kogoś, z kim wspólnie podejmiecie wyzwanie. Wystarczy 45 minut ruchu dziennie. Na początek mogą być spacery albo pływanie.

Wiele osób brak aktywności fizycznej usprawiedliwia brakiem czasu. W jaki sposób wy znajdujecie czas na połączenie obowiązków zawodowych z regularnym uprawianiem sportów?

Niestety, brak czasu dotyka nas wszystkich, a doba każdego z nas ma tylko 24 godziny. W obliczu obowiązków zawodowych, prowadzenia domu i opieki nad dziećmi, sport schodzi na boczne tory, co jest czymś oczywistym. Proponujemy więc, aby w takich sytuacjach łączyć przyjemne z pożytecznym. Warto więc zaangażować swoje dziecko czy męża we wspólne spacery albo zainwestować w domowy sprzęt sportowy. Nawet 15 minut ćwiczeń na macie na ciężarze własnego ciała, przyniesie lepsze rezultaty niż nic. W internecie jest mnóstwo ciekawych treningów, które każdy z nas bez problemu zrobi na skrawku podłogi.

Jak radzicie sobie z zimowym spadkiem motywacji? Czy macie jakąś poradę dla czytelników, których dotyka znaczny spadek energii w sezonie zimowym?

Jak większość Polaków, my również jesteśmy ciepłolubne i zawsze z utęsknieniem czekamy na pierwsze promienie słońca. Przepisem na przetrwanie tych chłodnych dni jest pogoda ducha. Każdego dnia trzeba się pozytywnie nastrajać, spędzać czas z dobrymi ludźmi, jeść smaczne potrawy i dbać o dobrą atmosferę w domu. Poza tym, mówi się, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Na wyjątkowo mroźne dni polecamy bieliznę termiczną i grube skarpetki oraz suplementację witaminową.

Next article