Skip to main content
Home » Dbaj o zdrowie » Podstawy właściwej pielęgnacji skóry dojrzałej
Dbaj o zdrowie

Podstawy właściwej pielęgnacji skóry dojrzałej

pielęgnacja skóry
pielęgnacja skóry

Cera dojrzała jest jednym z najbardziej wymagających typów skóry. W procesie starzenia dochodzi do zmian w obrębie wszystkich warstw skóry i naskórka, a także tkanki podskórnej.

Dr n. med Danuta Nowicka

Specjalista dermatolog www.danutanowicka.pl, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne

Skóra staje się mniej jędrna, elastyczna, pojawiają się zmarszczki, bruzdy, przebarwienia a często i rozszerzone naczynia krwionośne. Ze względu na spowolnione procesy regeneracji oraz obrony przed czynnikami drażniącymi i alergizującymi skóra ta nie powinna poddawana być złuszczaniom mechanicznym oraz obciążana zbyt „ciężkim” makijażem.

Pielęgnacja skóry, która odpowiada wszystkim jej potrzebom, gwarantująca zdrowy i piękny wygląd powinna składać się z odpowiednio dobranej pielęgnacji domowej, prowadzonej codziennie i systematycznie, okresowych zabiegów w gabinecie kosmetycznym oraz w razie potrzeby zabiegów w gabinecie dermatologii estetycznej.

Codzienna pielęgnacja domowa składa się z demakijażu, pielęgnacji dziennej oraz nocnej.

Dla skóry to właśnie demakijaż jest podstawą właściwego funkcjonowania. Jego zadaniem jest przede wszystkim usunięcie makijażu, cząstek kurzu, brudu oraz zalegającego łoju. Dla każdego typu cery demakijaż jest warunkiem właściwej pielęgnacji, przygotowuje skórę do aplikacji substancji czynnych dobranych do problemów skóry.

Właściwie przeprowadzony demakijaż to przede wszystkim dobór odpowiedniego preparatu. Preparat do demakijażu powinien usuwać z powierzchni naskórka wszystkie substancje tworzące makijaż, kurz, brud i nadmiar wydzieliny gruczołów łojowych. Preparat ten zatem powinien być rozpuszczalnikiem zarówno dla substancji hydro jak i lipofilnych oraz zachowywać fizjologiczne dla skóry pH.

Po właściwie wykonanym demakijażu skóra jest gotowa do przyjęcia substancji czynnych zawartych w kremach. Wszystkie preparaty do pielęgnacji zarówno domowej jak i gabinetowej dobieramy w zależności od potrzeb skóry. Oferta firm kosmetycznych jest na tyle bogata, iż dobrym zwyczajem jest zasięganie porady w doborze preparatów u wyspecjalizowanego kosmetologa, a w razie problemów skórnych u dermatologa. Głównymi substancjami zawartymi w preparatach przeznaczonych dla skóry dojrzałej są kwas hialuronowy, antyoksydanty, witaminy, ceramidy, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

Preparaty stosowane na dzień powinny zawierać ochronę przeciwsłoneczną o wartości SPF min 15, a w okresie dużego nasłonecznienia nawet 50+. Ważne, aby chroniły również przed promieniowaniem UVA.

Kremy na noc powinny mieć bogatszą, tłustszą konsystencję, gdyż to właśnie w nocy skóra czerpie najwięcej z nakładanych preparatów. Właściwie dobrana pielęgnacja domowa, uzupełniona okresowo zabiegami w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych gwarantuje naszej skórze zdrowie a nam piękny, atrakcyjny wygląd – na długie lata…

Next article