Home » Zdrowa dieta » Złe nawyki żywieniowe przyczyną chorób cywilizacyjnych
zdrowa dieta

Złe nawyki żywieniowe przyczyną chorób cywilizacyjnych

avatar

Mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz

Dietetyk kliniczny, Instytut Żywności i Żywienia

Pomimo rosnącego trendu „zdrowego stylu życia” wciąż obserwuje się wzrost nadwagi, otyłości oraz innych chorób przewlekłych wynikających z wadliwego żywienia oraz braku aktywności fizycznej. Nadal mamy zbyt małą świadomość jak łatwo jest zachorować na jedną z takich chorób i nagle ze strachem zaczynamy wprowadzać zmiany w diecie jak okazuje się, że dotyczy ona właśnie nas. Wszelkie media oraz Internet zasypują nas informacjami co jeść a czego nie, ale wciąż nie potrafimy wprowadzić tych zaleceń w nasze życie. Jakiś wewnętrzny bunt, nawyki i przyzwyczajenia, brak czasu i tysiące innych wymówek, aby w końcu coś zrobić, by czuć się dobrze i zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Tymczasem nie trzeba robić rewolucji na talerzu z dnia na dzień i na 100 proc., to wręcz niemożliwe. Wystarczą już małe zmiany, które przyniosą ogromne efekty.

Jak krok po kroku budować zdrowe nawyki stylu życia:

1. Przeanalizuj swój jadłospis, zapisuj to, co zjadasz przez cały dzień – osoby notujące swoje posiłki osiągają o 80 proc. większy sukces.

2. Postaraj się jeść bardziej regularnie. Nie lubisz śniadań? Zacznij od tego, że zjesz rano chociaż owoc.

3. Najpierw zacznij wprowadzać więcej zdrowszych produktów do diety, np. warzyw, a następnie powoli rezygnuj z tych, które zawierają dużo cukru, soli, tłuszczu a mało błonnika, np. słodyczy, napojów gazowanych, fast foodów, słonych przekąsek czy dań gotowych.

4. Zaprzyjaźnij się z Piramidą Zdrowego Żywienia i zacznij zwracać uwagę na porcję poszczególnych produktów.

5. Coraz częściej sięgaj po wodę. Po wstaniu wypij letnią wodę z cytryną.

6. Znajdź taką aktywność fizyczną, która będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Liczy się również spacer i wszelkie codzienne czynności, każdy ruch jest ważny. Uprawiaj intensywną aktywność fizyczną trzy razy w tygodniu.

7. Odpoczywaj, relaksuj się i dobrze się wysypiaj.

Zasady zdrowego żywienia

Dieta profilaktyczna i dieta lecznicza w odniesieniu do chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, niektóre nowotwory, osteoporoza, stany choroby zapalne stawów są zwykle takie same i opierają się na zasadach zdrowego żywienia. Pierwsze i najważniejsze to odpowiednia ilość warzyw. To właśnie ta grupa produktów spożywczych stanowi bombę witaminowo-mineralną. Pamiętać należy szczególnie o tych zielonych i surowych. Jako główne źródło energii traktujmy pełnoziarniste produkty zbożowe – chleb razowy, płatki owsiane, ryż, brązowy makaron, kasze – jedzmy codziennie ale, małe porcje. Zawarty w nich błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego i oczyszczanie organizmu. Nie zapominajmy o codziennej porcji owoców – najzdrowsze te fioletowe, które zawierają najwięcej przeciwutleniaczy, najlepiej spożywane w pierwszej połowie dnia. Należy wybierać chudy, naturalny nabiał, częściej zamieniać mięso na ryby i rośliny strączkowe, a słodkiego smaku szukać w bakaliach i domowych wypiekach bez stosowania twardych margaryn. Tłuszcz? Tak, ale tylko ten pochodzenia roślinnego. Olej rzepakowy, lniany czy z orzechów włoskich to dobre źródło kwasów omega 3 obniżających stężenie cholesterolu. Zwraca się również uwagę na zmianę technologii przygotowywanych potraw – wszystko, co standardowo smażymy, można upiec w piekarniku. Taka obróbka cieplna sprawi, że posiłek będzie lżejszy i będzie zawierał mniej tłuszczu. Dla zdrowia całego organizmu, a zwłaszcza wzmacniania odporności w codzienny nawyk w okresie od października do maja powinna wejść suplementacja witaminy D.

Next article